PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK GRUP ÇALIŞMALARI MERKEZİ
Güncel Yazılar Yazdır e-Posta

Güncel Bültenler 

pdfMayıs 2018 - Kostümüm Sınav Kaygısı 

pdfNisan 2018 - Rekabet 

pdfMart 2018 - (U)mutlu Çocuklar Yetiştirebilmek Üzerine 

  Tüm güncel bültenler...


Makaleler

Neymiş Bu Diyalektik Davranış Terapisi Dedikleri 

Diyalektik Davranış Terapisi sadece kabullenmeye odaklı ya da sadece değişime odaklı terapi yaklaşımlarının bazı psikolojik rahatsızlıkları veya zorlukları tedavi etmekteki yetersizliğinden yola çıkarak 1980 yıllarında Marsha Linehan tarafından oluşturulmuş, hem kabullenmeye hem de değişime eşzamanlı olarak odaklanan ve tedavide hem kabullenme hem de değişim stratejilerini simültane olarak kullanan bir terapi yöntemi. Bir tür bilişsel davranış terapisi olan Diyalektik Davranış Terapisi’ne, hayatta karşılaştığımız her durumda karşıtlıkların var olduğu gerçekliğini benimsediği ve bu karşıtlıkların sentezlenmesi gerektiğine inandığı için diyalektik ismi verilmiş.

Devamı... 

Değişen Anne Babalık Rolü

Hemen her anne-baba çocuklarını yetiştirirken, kendi çocukluk deneyimleri ile çocuklarınınkini karşılaştırır ve var olan değişimin nedenlerini anlamaya çalışır. Zamane çocukları daha mı akıllıdır, yoksa onlar mı çok şansız bir dönemde dünyaya gelmişlerdir, şimdiki çocukları memnun etmek neden bu kadar zordur...?  

Devamı...

Gözünüzü Kapamanın Lüks Olduğu Zamanlar

Televizyondan ve gazetelerden gelen bilgi yığınları evimizin tam da ortasına girmiyorlar. 16 kişinin yaralanıp 79 kişinin öldüğü haberi, 17'den bir eksik veya 78'den bir fazla olan sayılar olarak yaklaşık 2-3 saniye kalıyorlar evimizde. Biz sofraya oturana kadar da çoktan başka evlere girmek üzere yola çıkıyorlar.

Devamı...

Çocuğunuzla Kaliteli Zaman Geçirebilmek

Çocuklar hangi yaşta olurlarsa olsunlar, okul ve sosyal etkinlikler ne kadar zamanlarını alırsa alsın, gelişimleri için en zengin deneyimleri anne-babalarıyla birlikte oldukları zamanlarda edinirler. Kaliteli zaman uygulamasının farklı uygulamaları ya da tanımları olsa da temel prensip çocukla ebeveynin birebir zaman geçirebilmesidir. Bu birebir geçiren zamanda neler yapılacağı ise kişisel tercihlere, zamana ve çevresel koşullara göre değişebilir.

Devamı...