PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK GRUP ÇALIŞMALARI MERKEZİ
Makaleler
Neymiş Bu Diyalektik Davranış Terapisi Dedikleri?

Diyalektik Davranış Terapisi sadece kabullenmeye odaklı ya da sadece değişime odaklı terapi yaklaşımlarının bazı psikolojik rahatsızlıkları veya zorlukları tedavi etmekteki yetersizliğinden yola çıkarak 1980 yıllarında Marsha Linehan tarafından oluşturulmuş, hem kabullenmeye hem de değişime eşzamanlı olarak odaklanan ve tedavide hem kabullenme hem de değişim stratejilerini simültane olarak kullanan bir terapi yöntemi.

Devamı...
 
Değişen Anne Babalık Rolü

 Hemen her anne-baba çocuklarını yetiştirirken, kendi çocukluk deneyimleri ile çocuklarınınkini karşılaştırır ve var olan değişimin nedenlerini anlamaya çalışır. Zamane çocukları daha mı akıllıdır, yoksa onlar mı çok şansız bir dönemde dünyaya gelmişlerdir, şimdiki çocukları memnun etmek neden bu kadar zordur...?

Devamı...
 
Gözünüzü Kapamanın Lüks Olduğu Zamanlar

Televizyondan ve gazetelerden gelen bilgi yığınları evimizin tam da ortasına girmiyorlar. 16 kişinin yaralanıp 79 kişinin öldüğü haberi, 17'den bir eksik veya 78'den bir fazla olan sayılar olarak yaklaşık 2-3 saniye kalıyorlar evimizde. Biz sofraya oturana kadar da çoktan başka evlere girmek üzere yola çıkıyorlar.

Devamı...
 
Çocuğunuzla Kaliteli Zaman Geçirebilmek

Çocuklar hangi yaşta olurlarsa olsunlar, okul ve sosyal etkinlikler ne kadar zamanlarını alırsa alsın, gelişimleri için en zengin deneyimleri anne-babalarıyla birlikte oldukları zamanlarda edinirler.

Devamı...
 
Baba Olmak

Çocuk sahibi olmak tüm aileyi etkileyen bir süreçtir. Uzun yıllar boyunca çocuğun gelişiminde öncelikli ve en büyük rolün annede olduğu vurgulanmış olsa da son yıllarda yapılan araştırmalarda babanın önemi ön plana çıkmaya başlamıştır.

Devamı...
 
Çocuklukta Değerler

Hayatla ilgili kazandığımız değerler, belki de mutluluklarımız ve kızgınlıklarımızın altından gelen seslerle kendini buluyor. Geç kalınmasına kızmak, düzenli yaptığımız yardımlar, masamızın sahip olduğu düzen, yatma saatimiz, hafta sonu programınız aslında tüm değerlerimizi kapsıyor. Nereden geliyor peki bu değerler? Nereden aldık? Ne kadarı bize verildi? Biz çocuklarımıza ne kadarını verelim?

Devamı...
 
Çocuğunuzun İnadıyla Başa Çıkma Yolları

İnatçı davranış aslında anne-baba ve çocuk arasındaki bir güç savaşı olarak görülebilir. Savaşın nedeni ise "kimin dediği olacak" çatışmasıdır. Bebeklik döneminde anne-babaya tamamen bağımlı bir birey iken fiziksel ve bilişsel becerilerin gelişmesi ile bağımsızlığa doğru ilk adımlar atıldığında ister istemez sınırlar ve çatışmalar ortaya çıkar.

Devamı...
 
Okul Reddi

Okula başlama çağı tüm ebeveynler ve çocuklar için heyecan verici bir dönemdir. Okul hayatı boyunca çocuklar bireysel ve sosyal gelişim süreçlerinin en önemli basamaklarını tamamlarlar. Ancak bu süreç her zaman istenildiği ya da planlanıldığı kadar rahat geçmeyebilir.

Devamı...
 
Anne Olmanın Güzel Yanları

Annelik hemen her kız çocuğunun evcilik oyunu ile tecrübe etmeye başladığı, aslında öğrenilen becerilerden çok içten gelen duygu ve dürtülerle şekillenen bir süreç olarak kabul edilebilir. Anne olmak istemek, anne olmaya karar vermek ve sonunda anne olmak bu sürecin basamakları.

Devamı...
 
Öğrenme Güçlükleri

Öğrenme güçlüğü, bireyin temel öğrenme becerilerini olumsuz olarak etkileyen durumları genel olarak tanımlamak için kullanılan bir kavram olarak kabul edilebilir. Bu genel kavramın altında dinleme, konuşma, okuma-yazma, akıl yürütme, planlama ve matematik becerilerinin bir ya da birkaçında yaşanılan sorunlar yer almaktadır.

Devamı...
 
<< İlk < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 Sonraki > Son >>

Sonuç 1 - 10 (Toplam 132)